reklama

Koľko profesorov sedí naraz na viacerých stoličkách?

Verejná diskusia sa po pár mesiacoch opäť zamerala na „lietajúcich profesorov". Vďaka zverejnenému registru zamestnancov vysokých škôl si môže ktokoľvek vyhľadať konkrétneho pedagóga na vysokej škole a overiť si, kde všade je zamestnaný. Dodnes sa vo verejnej diskusii objavili iba jednotlivé prípady a na ich základe sa začalo uvažovať o obmedzení práce na viacerých vysokých školách. Dôležitejšia je ale otázka, na ktorých vysokých školách je zamestnaných najviac takých zamestnancov a profesorov, ktorí pracujú na viacerých vysokých školách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Pred tým, než sa pozrieme na samotné údaje, rád by som pripomenul, s akým účelom boli údaje zverejnené bývalým ministrom Jurzycom. Neboli zverejnené s cieľom verejne pranierovať niekoľkých profesorov, ale aby si uchádzači o štúdium mohli overiť, koľko energie im budú môcť pravdepodobne pedagógovia na príslušnej škole alebo fakulte venovať.

Obrázok blogu

Z podielov zamestnancov pracujúcich na viac ako jednej vysokej škole vyplýva, že prakticky každá vysoká škola na Slovensku zamestnáva určité percento zamestnancov, ktorí sú zamestnaní aj na inej vysokej škole. Je to dané aj tým, že vzdelávanie je najmä o spolupráci, avšak záleží na únosnosti takejto formy spolupráce. Niektoré školy zamestnávajú iba niekoľko percent takýchto zamestnancov, kým päť škôl zamestnáva k 25.5.2012 viac ako 30% takýchto zamestnancov. Prvých šesť priečok obsadili súkromné vysoké školy. Okrem iného to môže byť vysvetlené aj tým, že súkromné vysoké školy na rozdiel od verejných škôl existujú príliš krátko na to, aby si dokázali „vychovať" zamestnancov z vlastných študentov. Ako to vyzerá s „lietajúcimi profesormi"? Na ktorých školách tvoria najviac z celkového počtu profesorov? Odpoveď opäť pripájam v grafe:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Na veľkej väčšine vysokých škôl sú zamestnaní na 100%-ný pracovný úväzok aj takí profesori, ktorí sú zamestnaní na plný úväzok aj na inej vysokej škole. To znamená, že pojem „lietajúci profesor" je celoslovenský jav. Je možné predpokladať, že spomenuté výnimky predstavujú vysoké školy s úzkou špecializáciou, ktoré nemajú na Slovensku zatiaľ žiadnu alternatívu. Na rozdiel od prvého grafu, v prípade „lietajúcich profesorov" (druhý graf) platí, že päť verejných vysokých škôl zamestnáva viac ako 20% takýchto profesorov.

Pre úplnosť uvádzam aj údaje pre 20 fakúlt (a bezfakultných škôl) s najvyšším a 20 fakúlt s najnižším podielom zamestnancov pracujúcich na viac ako jednej fakulte z celkového počtu zamestnancov fakulty (to znamená, že môžu pracovať aj na inej fakulte rovnakej vysokej školy):

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kompletný rebríček fakúlt je možné si stiahnuť tu.

Vysoký pomer zamestnancov z iných škôl a fakúlt nemusí byť v niektorých prípadoch automaticky v protiklade s kvalitou. V prípade špičkových a úzko profilovaných špecialistov je pre spoločnosť dokonca prínosom, ak prednášajú na viacerých školách, lebo môžu vzdelať viac študentov a lebo jedna škola by ich pravdepodobne adekvátne ani nezaplatila a ani nevyužila.

Podobne ako väčšina nepriamych indikátorov kvality (napr. akreditačné kritérium počet študentov na jedného vysokoškolského učiteľa) ani tieto údaje neposudzujú komplexne kvalitu vzdelávania na vysokých školách. Preto tieto informácie majú slúžiť na lepšiu informovanosť verejnosti o vysokých školách, najmä pre uchádzačov pri výbere školy, ak by si chceli porovnať jednotlivé školy podľa toho, koľko energie im budú môcť pravdepodobne pedagógovia venovať (podobne dôležitá je pre uchádzačov napr. informácia o poplatkoch za štúdium). Na komplexné hodnotenie samotnej kvality vzdelávania na vysokých školách je ale nutné sa zamerať hlavne na meranie výstupov vzdelávania (ako sa o to snaží projekt OECD AHELO testovaním znalostí bakalárov na konci posledného ročníka štúdia). Až tieto informácie prinesú komplexné porovnanie kvality vzdelávania na jednotlivých vysokých školách a fakultách a budú znamenať výrazný posun v možnosti štátu posudzovať alebo odmeňovať kvalitu na vysokých školách. V konečnom dôsledku ich budú môcť využiť tiež uchádzači pri výbere školy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver by som chcel poďakovať Peťovi Klátikovi z INEKO za pomoc pri spracovaní dát z registra zamestnancov.

PS. Údaje boli z registra stiahnuté 25.5.2012 a sú aktualizované štvrťročne, momentálne k 31.3.2012.

Marián Zachar

Marián Zachar

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som absolvent Karlovej Univerzity a Université Paris 1 Sorbonne, bol som asistent/poradca bývalého ministra školstva Eugena Jurzycu a v súčastnosti spolurozbieham vzdelávaciu neziskovku LEAF. Zoznam autorových rubrík:  Vzdelávanie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu