Informačná nerovnosť po slovensky

Autor: Marián Zachar | 27.9.2011 o 10:39 | (upravené 27.9.2011 o 12:58) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  2152x

Ministerstvo školstva nedávno zverejnilo informáciu o príjmoch absolventov väčšiny vysokých škôl na Slovensku. Na čo slúži taká informácia a ako pomôže zvýšiť kvalitu slovenských vysokých škôl?

Zverejnenie príjmov absolventov vysokých škôl súvisí s modernizáciou slovenského vysokého školstva, ktorá by mala stáť na troch pilieroch. Okrem reformy financovania a akreditácie sa štát zameria na znižovanie informačnej nerovnosti, napríklad aj zverejňovaním príjmov a nezamestnanosti absolventov vysokých škôl alebo zverejňovaním počtu úväzkov vysokoškolských pedagógov.

Ministerstvo začalo so zverejňovaním takýchto údajov, aby sa mohol uchádzač o štúdium rozhodnúť pri výbere školy na základe porovnateľných a objektívnych informácií. Informácia neslúži na porovnanie škôl výlučne podľa ich kvality. Slúži hlavne na porovnanie úspešnosti absolventov jednotlivých škôl, ktoré hovorí o miere prepojenia absolventov s trhom práce. Teraz je rad na uchádzačoch o štúdium a samotných študentoch, aby sa rozhodovali kvalifikovanejšie a na základe aj takýchto údajov požadovali od vysokých škôl kvalitnejšie štúdium. Týmto systémovým opatrením sa bude vytvárať školám konkurenčnejšie prostredie a vedenie vysokých škôl bude trhovými mechanizmami motivované k zvyšovaniu kvality.

V praxi si takýto postup vyžaduje situácia ak jedna strana na trhu kvalitu pozná (napríklad vedenie vysokých škôl), druhá nie (povedzme uchádzači o štúdium) a súťaž na trhu nedokáže zabezpečiť požadovanú úroveň kvality. V takom prípade, ak uchádzač alebo študent nedokáže rozoznať kvalitu a podľa nej sa rozhodovať, tak neexistuje dostatočná motivácia vytvárať kvalitu lebo pre trh je najlacnejšie generovať nekvalitu. Za ekonomický koncept informačnej nerovnosti získal v roku 2001 americký ekonóm George Akerlof Nobelovu cenu a väčšina kvalitných vysokoškolských systémov prijala aj opatrenia na zníženie informačnej nerovnosti. Napríklad americké federálne ministerstvo školstva spravuje portál, kde si môžu záujemcovia vybrať  a porovnať vysoké školy podľa mnohých ukazovateľov, vrátane miery schopnosti splácať študentskú pôžičku absolventmi jednotlivých škôl. Okrem toho zverejňujú aj informácie o poplatkoch a celkovej cene za štúdium. Francúzske ministerstvo vyššieho vzdelávania zverejňuje informácie o zamestnanosti absolventov francúzskych vysokých škôl a podľa študijných odborov.

Informačná nerovnosť je skutočný jav a aktuálny problém slovenského trhu s vysokoškolským vzdelávaním. Jej znižovanie zlepší motivácie v rámci celého vysokého školstva a následne ruka v ruke so spomínanými opatreniami bude viesť k zlepšeniu jeho kvality.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na reformu školstva v rozpočte nevidno

Školstvo je v rozpočte málo ambiciózne.

EKONOMIKA

Razie u Kočnera môžu odhaliť aj stratené zmenky

Penta nesmie vyplatiť 11 miliónov eur Kočnerovi. Papierové zmenky však prokuratúra nezaistila, už preto nemusia byť Kočnerove.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Možno práve sledujeme revolúciu vyšetrovateľov

Tu nejde len o Kočnera.


Už ste čítali?